פלורה ומשה גז נפגעי פעולות הטרור והאיבה

נזכור את כולם • כניסות

החופשה המשפחתית המיוחלת הסתיימה באסון כבד: פלורה גז ומשה גז, שולה קרלינסקי ודב קרלינסקי, שיצאו לסוף שבוע באילת ביום חמישי י"ח באב תשע"א (18.08.2011), נרצחו במתקפת הטרור הרצחנית. בבוקר הפיגוע אספו שולה ודב את פלורה ומשה מביתם בכפר סבא, במכונית הפרטית שלהם. הם החליטו לנסוע דרך מצפה רמון בכדי ליהנות מהנופים בדרך. במהלך הנסיעה בכביש מספר 12 העובר סמוך לגבול עם מצרים, נפתחה אש לעבר מכוניתם, ולארבעתם לא היה סיכוי להינצל. אחד הפיגועים המתוחכמים שספגה ישראל, אשר גבה את חייהם של שבעה קורבנות בסך הכל.

פלורה, בת אסתר ומרדכי בן-מויאל, נולדה בישראל בי"ב בחשוון תש"כ (13.11.1959). אחות למאיר, סימי, מיכאל, מולי, אליאס, רחל, שולמית, אודט ואבי.

פלורה גדלה בצפת, למדה בבית ספר ממלכתי ב' בעיר והמשיכה לתיכון החקלאי על שם חנה מייזל-שוחט בנהלל, השייך לאגף לחינוך חקלאי במשרד החינוך. היא התגוררה ולמדה בנהלל משנת 1972, סיימה י"ב כיתות במסלול העיוני של המגמה החקלאית ובמהלך תקופה זו קיבלה הכשרה חקלאית כללית, כולל השתלמות בענף בעלי חיים ובכלכלת בית. בשנת 1977, בסיום לימודיה התיכוניים, המשיכה פלורה ללימודים בסמינר לגננות בנהלל, אותו סיימה בהצלחה כעבור כשנתיים, בשנת 1979, בתום לימודיה, התגייסה פלורה לצה"ל.

משה, בן ויקטוריה ואליהו, נולד בישראל בג' בשבט תשי"ט (12.01.1959). אח לשמעון, אסתר, דניאל, שלמה ומירי. גדל בצפת, למד בבית ספר ממלכתי א' והמשיך לתיכון מקצועי "עמל", בו סיים כיתה י"ב במגמת אלקטרוניקה בהצלחה.

בחודש פברואר 1977 התגייס משה לצה"ל, ושירת שלוש שנים בחיל השריון.

משה השתחרר מצה"ל בפברואר 1980 וכעבור חצי שנה נשא לאישה את פלורה. בשנת 1981 נולדה הבת ויקי. בשנת 1984 עברה המשפחה לגור בכפר סבא בעקבות הקשר ההדוק בין שתי האחיות, שם נולדה ב-1985 הבת הילה ובסוף 1986 נולד עידן.

פלורה גז הייתה גננת בגן ילדים ושולה בת ה-54 הייתה סייעת לגננת בגן עירוני. שתיהן גידלו דורות של ילדים בגנים בעיר כפר סבא.

גננת שעבדה עם פלורה סיפרה כי "היא היתה גננת מסורה, שהורים רבים ביקשו שילדיהם יהיו בגן שלה. 20 שנה היא עובדת כאן. היא חינכה מאות ילדים, אשת חינוך, אשה למופת. זו אבידה קשה"

ויקי ג'אן ביתם מספרת: "ברגע אחד חשכה הארץ והשמיים נפלו עלינו. את ואבא האהובים כל כך הייתם סלע איתן, חוף מבטחים אליו תמיד חזרנו, מצפן חיינו. זו זכות גדולה להיות ביתך. ידעת בדרכך המיוחדת לנגוע בכל כך הרבה נפשות. מנסים להתנחם שברגעיך האחרונים היית בקרב נפשות אהובות עליך, מאושרת בדרך לחופשה",

עידן גז, בנם של משה ופלורה, ספד להוריו: "מהרגע שהלכתם נהיה קשה מאוד להסתכל קדימה ומלא סימני שאלה. נשארנו לבד. בזכותכם ידעתי מה זה משפחה ואהבה ואושר ומוסר עבודה. תדעו לכם שאני אקים בית בישראל ואגדל ילדים כמו שאתם גידלתם אותנו. תודה לכם על כל מה שעשיתם והבאתם וגידלתם אותי להיות מה שאני היום"

ראש עיריית כפר-סבא, יהודה בן חמו, שהעלה על נס את התרומה של ארבעת המנוחים לחיי הקהילה בעיר.
"העיר כולה מתקשה להאמין וכולנו כואבים, בוכים וזועמים, פלורה ושולה היו נשות חינוך האמונות על צמיחה, טיפוח ולבלוב ילדינו.

בעליהן, דב ומשה, היו אנשי משפחה למופת, מיוחדים כל אחד בדרכו. אין בפי מילים שיכולות לנחם את הילדים. אומר רק שדרך הוריכם בחיים ואהבתם חסרת הסייגים, כל אלה נשארו איתנו ובמיוחד איתכם.

פלורה ושולה, שגדלו בצפת, עברו לפני כמה שנים לכפר סבא. פלורה עבדה בתחום החינוך יותר מ-25 שנה ואת רוב זמנה תרמה להתפתחותם ועיצובם של ילדים בעלי צרכים מיוחדים. לאחר ביקורי בגנים של פלורה ושולה, נחשפתי כמו כולם לשתי נשים אצילות, חרוצות, מקצועיות ואינטליגנטיות".

פלורה בת ה-51 ומשה גז בן ה-52 הובאו למנוחת עולמים, בבית העלמין פרדס חיים שבכפר סבא.

summday_3283448429